20 януари 2021 година
Окръжен съд – Кюстендил и школата по рисуване „Новите Майстори“ реализират съвместен проект „Майстора – писар в съда и неговите последователи“ в памет на големия художник Владимир Димитров – Майстора и в подкрепа на младите художници от кюстендилската школа в изобразителното изкуство. Проектът е посветен на 139- та годишнина от рождението на художника и 40- та годишнина от откриването на Съдебната палата в Кюстендил. Инициативата е част от Образователната програма - „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури” през учебната 2020 / 2021 г.
4 декември 2020 година
Седем ученици от общините Дупница, Сапарева баня и Бобов дол са сред призьорите в Областния конкурс „Приказки и картини за Съда, Правдата и Справедливостта 2020“, организиран от Окръжен съд – Кюстендил, заедно с Районен съд – Дупница и Районен съд- Кюстендил в рамките на Образователната програма "Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури"
2 декември 2020 година
Призьорите в конкурса „Приказки и картини за Съда, Правдата и Справедливостта 2020“, организиран от Окръжен съд - Кюстендил и районните съдилища по повод 40-годишнината на Съдебна палата – Кюстендил
30 ноември 2020 година
С представяне на симулиран процес завърши образователната програма за ученици в Районен съд – Добрич
9 ноември 2020 година
Районен съд - Добрич обяви победителите в конкурса за детска рисунка на тема „Правосъдие“
29 октомври 2020 година
Административен съд - Добрич представя виртуална разходка в Деня на отворените врати на съда - 30.10.2020 г., с която стартира провеждането на Образователната програма "Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури"
27 октомври 2020 година
С представяне на магистратските професии в СУ „Емилиян Станев“ стартира участието на Окръжен съд – Велико Търново в Образователната програма "Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури" през учебната 2020/2021 година
6 октомври 2020 година
Окръжен съд - Кюстендил заедно с районните съдилища в Кюстендил и Дупница организират Областен конкурс „Приказки и картини за Съда, Правдата и Справедливостта 2020“ за ученици в две направления - литературно творчество и изобразително изкуство, посветен на 40 - годишнината на Съдебна палата - гр. Кюстендил
15 юли 2020 година
Окръжен съд - Благоевград представи филм - виртуален урок на тема "Посещение в съдебната палата" пред ученици от града
3 юни 2020 година
16 април 2020 година
15 април 2020 година
28 февруари 2020 година
20 февруари 2020 година
14 януари 2020 година
12 декември 2019 година
4 декември 2019 година
21-22 ноември 2019 година
Висшият съдебен съвет и Германската фондация за международно правно сътрудничество проведоха семинар за лектори в Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“
Над 70 магистрати от страната - административни ръководители, съдии, прокурори, следователи и съдебни служители, участваха на 21 и 22 ноември 2019 г. в семинар за лектори в Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ на тема „Запознаване с правото и съдебната система – особен вид урок“. Обучението на принципа „train-the-trainer“ е съвместна инициатива на Висшия съдебен съвет и Германската фондация за международно правно сътрудничество. Лекторът Улрике Шулц е бивш доцент във ФернУниверситет - Хаген, Правен факултет, Катедра по немско и европейско конституционно и административно право, и международно право, с опит в провеждането на обучения, свързани с методиката и дидактиката на преподаване от магистрати. През последните години г-жа Шулц е била лектор по проект „Часове по демокрация и право“ за горните класове на немските гимназии в България. По време на семинара бяха представени различни теоретически и практически подходи за работа с подрастващите, коментирани бяха идеи и примери за работа със социалните медии при илюстриране на основните видове правоотношения, свързани с ежедневието на учениците.
В приветствията си към участниците представляващия Висшия съдебен съвет г-н Боян Магдалинчев и ръководителят на област „Проекти – Югоизточна Европа“ г-н Франк Хупфелд акцентираха върху необходимостта да се работи за превенцията и повишаване правните познания на учениците, като дадоха висока оценка за участието и приноса на магистратите в този процес.
30 октомври 2017 година
Висшият съдебен съвет на Република България бе отличен в престижния конкурс „Кристални везни на правосъдието“ на Съвета на Европа
Висшият съдебен съвет на Република България бе отличен в конкурса „Кристални везни на правосъдието“ на Съвета на Европа. Ежегодната европейска награда се присъжда за иновативни практики, допринасящи за ефективността и качеството на правосъдието.
Специалното отличие на журито бе връчено от председателя му Джакомо Оберто на представляващия Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев, на официална церемония на 27 октомври 2017 г. в гр. Единбург, Шотландия, на която бе отбелязан и Европейският ден на правосъдието. Образователната програма бе представена от Даниела Машева, член на Висшия съдебен съвет и говорител на Прокурорската колегия.
Висшият съдебен съвет участва в конкурса с проектно предложение представящо Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“, реализирана от 2014 г. съвместно с Министерство на образованието и науката.
Кандидатурата на ВСС бе сред четирите номинации за наградата „Кристални везни на правосъдието“, избрани между 37 предложения на 18 държави и две международни организации. Номинациите бяха определени от международно жури, в което участваха изявени професионалисти от правната сфера.
Наградата „Кристални везни на правосъдието“ бе присъдена на Кралство Норвегия за инициатива посветена на свидетелите в съдебния процес, реализирана съвместно с организацията на „Червения кръст“.
Със специалното отличие на журито бяха удостоени номинираните инициативи на Азербайджан, България и Италия. Информация за проведената церемония, презентации на четирите наградени инициативи и снимки от събитието са публикувани на сайта на Съвета на Европа.
От ляво на дясно: г-н Боян Магдалинчев - представляващ Висшия съдебен съвет
получава специалното отличие на журито в конкурса "Кристални везни на правосъдието" за
Образователната програма "Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури";
г-н Джакомо Оберто - председател на журито и г-жа Даниела Машева - член на ВСС и говорител на Прокурорската колегия.
Обща снимка на членовете на журито, президента на CEPEJ и
представителите на четирите номинирани държави за наградата "Кристални везни на правосъдието" 2017
29 септември 2017 година
Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“, инициирана от Висшия съдебен съвет е сред четирите номинации за наградата „Кристални везни на правосъдието“ през 2017 г.
Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“, инициирана от Висшия съдебен съвет, е сред четирите номинации за наградата „Кристални везни на правосъдието“ през 2017 г.
Проектното предложение на ВСС е избрано между 37 предложения на 18 държави и две международни организации. Председател на шестчленното жури е Джакомо Оберто - съдия в Първоинстанционен съд – Торино, Италия, и президент на Центъра за управление на времето в съдебната система SATURN на CEPEJ.
Носителят на наградата „Кристални везни на правосъдието“ ще бъде определен между кандидатурите на България, Азербайджан, Италия и Норвегия, след тайно гласуване на журито. Наградата ще бъде връчена на специална церемония на 27.10.2017 г. в гр. Единбург, Шотландия, като останалите три номинации също ще бъдат отличени.
„Кристални везни на правосъдието“ е европейска награда за иновативни практики, допринасящи за ефективността и качеството на правосъдието.
Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ се провежда съвместно от ВСС и Министерство на образованието и се реализира с доброволното и безвъзмездно участие на съдии, прокурори, следователи и съдебни служители от окръжни, районни и административни съдилища, окръжни и районни прокуратури в цялата страна. Програмата е насочена към формиране на правна грамотност и култура сред учениците, към повишаване степента на доверието им в съдебната власт, към спазване на законите и с нея се реализира един от елементите на гражданското образование.
Образователната програма стартира като пилотна през есента на 2014 г., а през 2016 г. с Министерство на образованието и науката бе подписано петгодишно споразумение с цел постигане на приемственост и устойчивост в реализирането ѝ.
През учебната 2016/2017 година по данни на МОН в Образователната програма са обхванати 11 622-ма ученици от 84 населени места. В нея участват 150 органи на съдебната власт в партньорство със 142 училища. Лектори са били над 460 магистрати и съдебни служители.
Ангажирането на органите на съдебната власт и прякото им участие в повишаване правната култура на младите хора е сред основните мерки, заложени в Комуникационната стратегия на съдебната власт 2014-2020. В конкретните дейности, които са съобразени с областите независимост, отчетност, прозрачност, диалогичност и ефективност на ОСВ, реформа и ефикасност на съдебната система, е посочено „Утвърждаване и разширяване обхвата на модела на Пилотната образователна програма на ВСС „Отворени съдилища и прокуратури“ сред ученици, с цел повишаване на тяхната информираност за структурата, функциите и значението на съдебната власт в Република България.